akar

Ev Akarlarından Kurtulmanın Yolları

Hepimiz evde görülen böceklere karşı çeşitli önlemler alırız. Peki ya görmediklerimiz? Fare, böcek, örümcek gibi gözle görülür haşerelere karşı çeşitli müdahalelerde bulunup onları ortadan kaldırırız ancak ev akarı gibi göremediğimiz zararlıların olumsuz etkilerinden haberdar olamıyoruz. Bu nedenle, ev akarları konusunda bilinçlenmek ve ev akarlarından kurtulmanın yolları hakkında fikir sahibi olmak adına sizler için bu makaleyi hazırladık.

Ev Akarlarından Kurtulmanın Yolları

Ev tozu akarları, eklem bacaklılar familyasından olup gözle görülmeyen mikroskobik canlılardır. Ölü deri, saç ve kıl gibi organik besinler tüketerek yaşamlarını sağlarlar. Bu nedenle insanların yaşam alanlarında, özellikle de nemli ve sıcak bölgelerde yaşarlar. İnsanlarda alerjiye sebep olan bu canlılar, özellikle yatak ve halı gibi tüylü yüzeylerde konuşlanırlar. Evlerin %90’ında var olan bu mikroskobik haşereler, yeni bir evi bir yıl içinde istila edebilirler. En sık görülen belirtisi, özellikle gece ve sabah uyanınca meydana gelen burun tıkanıklığı ve hapşırık gibi üst solunum yoluyla alakalı rahatsızlıklardır. Yıl boyu geçmeyen hastalıklar çoğunlukla ev akarlarından kaynaklanmaktadır. Ev tozu alerjisi gelişen kişiler; gece burun tıkanıklığı sebebiyle uykusuz kalır ve buna bağlı olarak yorgunluk ve halsizlik yaşarlar. Uykuda horlama ve boğaz kuruluğu yine okları ev akarlarına çevirmektedir. Peki, ev akarlarından kurtulmanın yolları nelerdir?

Ev Akarları Nasıl Yok Edilir? Ev Akarlarına Karşı Ne Yapmalı?

  • Ev akarlarından korunmak için uygulayabileceğiniz ilk yöntem yatakları sık sık havalandırmak ve nevresimleri haftada bir değiştirmek olacaktır.
  • Evinizin belli alanlarına, özellikle yatak odalarına doğal ya da elektrikli rutubet gidericiler yerleştirerek ev akarı temizleme işlemine başlayabilirsiniz.
  • Yatak odaları dört mevsim boyunca her gün havalandırılmalı ve mümkün olduğunca güneş ışığı almalı.
  • Birkaç dal taze biberiyeyi bir şişe sirkenin içine koyun ve bu karışımı bir hafta bekletin. Böylece ev akarlarına karşı bitkisel çözüm üretmiş olacaksınız.
  • Paşa kılıcı, sarmaşık, ahraz otu, ev bambusu gibi bitkilerden yardım alabilirsiniz.
  • Hipoalerjik özelliği olan güçlü bir süpürge ile haftada en az bir defa halıları süpürmelisiniz. Ancak halı yıkayan süpürgelerden uzak durun zira nemlenen halı akarlar için daha iyi bir yaşam alanı olacaktır.
  • İmkanınız varsa halıları kaldırarak makinede yıkanabilecek ince kilimler kullanın.

NOT: Alerjisi olan bireylerin doktor tavsiyelerine harfiyen uyması ve gerekli görüldüğü takdirde evde ilaçlama yapılması son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir