yilan-ilaclama

Yılan İlaçlama

Genelde köy, orman, bağ-bahçe gibi alanlarda görülse de; hemen her yerde yaşayabilen yılanlar insanlar için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Kertenkelelerin soyundan geldiği bilinen yılanlar, etçil ve saldırgan canlılardır. Bu saldırganlığı sebebiyle insanların, evcil hayvanların ve besi hayvanlarının etrafında bulunması bir tehdittir. Dolayısıyla; ev, bağ-bahçe ve ev çevresi diğer alanlarda haşere ilaçlamanın yanı sıra yılan ilaçlama da ihmal edilmeden yapılmalıdır.

Yılan İlaçlama Nasıl Yapılmalıdır?

Yılan ile mücadelede, bireysel ve profesyonel olarak çok farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bireysel mücadelede, yılan kovucu olarak çeşitli doğal ilaçlar kullanılmakta, eve giren yılan için kükürt uygulanmaktadır. Fakat, bu işlemlerden önce “yılan eve neden girer?” sorusu sorulmalı, ardından profesyonel destek almak için iyi bir ilaçlama firması ile anlaşılmalı ve profesyonel yılan ilaçlama yaptırılmalıdır.

Yılanların Özellikleri

  • Soğukkanlı bir canlı türü olan yılanlar, çok eklemli kafatası yapıları ve hareketli çeneleri sayesinde ağızlarını kocaman açarak kendilerinden büyük hayvanları dahi yutabilir.
  • Vücutları dar olduğu için böbrek gibi çift organları yan yana değil üst üste dizilidir.
  • Genelde 3 metre öteyi göremezler.
  • Koku almak için burunlarını değil dillerini kullanırlar.
  • Dış kulakları bulunmadığı için uzun yıllar yılanların sağır olduğu düşünülmüştür. Ancak çene ve kulakları arasındaki bağlantı sayesinde, yerden yansıyan titreşimlerle çok uzaktaki sesleri bile duyabilirler.
  • Hangi yılan türünün zehirli, hangisinin zehirsiz olduğunu tespit etmek güçtür. Bu nedenle, bütün yılanları zehirli kabul ederek hareket etmek gerekmektedir.
  • Yer yüzünde 2900 yılan türü bulunur ve bunlardan 47’si Türkiye’de görülmektedir.

Yılan Isırığı ya da Yılan Sokması

Yılan ısırması anında ilk müdahale çok önemlidir. Zehri ağızla emip tükürmek hiçbir işe yaramayacağı gibi zehri emen kişinin de sağlığını tehlikeye atacaktır. Kesinlikle yapılmaması gerekir. Yılan sokması durumunda, zehrin kana karışmaması için ısırılan bölge biraz üst kısımdan sıkıca bağlanmalı, vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Isırılan yer hayati bir bölgeyse en kısa sürede tam teşekküllü bir hastaneye gidilmelidir.

NOT: Yılanla mücadelede bireysel yöntemler çok ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sebeple yılan ilaçlama profesyonel bir ilaçlama firması tarafından yapılmalıdır. İlaçlama faaliyetleri hakkında detaylı bilgi almak için 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir